Strona MPK Łomża

Zawartość główna MPK Łomża

MIN jubileusz50   Historia komunikacji miejskiej w Łomży rozpoczyna się 15.07.1969 roku. Wówczas do obsługi dwóch linii autobusowych wyjechało 5 autobusów marki „SAN”. Pierwszy bilet kosztował złotówkę, a trasy biegły od Ronda (Pl. Kościuszki) przez ul. Wojska Polskiego, Al. Legionów (wtedy Gen. Świerczewskiego) i Poznańską do Browaru, „PEPEES-u” i Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Narew”. Łomżyńskie autobusy miejskie szybko zyskały aprobatę mieszkańców, a ze względu na czerwony kolor nadwozia zostały przez miejscowych potocznie nazywane „czerwoniakami”. Od tamtej pory „czerwonaki” stały się jednym z charakterystycznych elementów miasta.

50 lat minęło jak jeden dzień…

Przez pół wieku wiele się zmieniło. W Łomży powstały nowe ulice, domy, osiedla, przybyło ludzi, a my nadal chcemy służyć wożąc naszych Pasażerów do szkoły, pracy, czy na zakupy. Po 50 latach komunikacja miejska w Łomży to 16 linii obsługiwanych przez 41 nowoczesne pojazdy.

W tym jubileuszowym roku dziękujemy wszystkim byłym, obecnym i przyszłym Pasażerom, ponieważ nie byłoby nas bez Państwa.

Jednocześnie dziękujemy władzom Miasta Łomża, wszystkim naszym Przyjaciołom, a także byłym i obecnym pracownikom za trud włożony w wieloletnie funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Łomży.

Świętować również chcielibyśmy razem z Państwem – uważamy, że to jubileusz wszystkich łomżan. W październiku 2019 we współpracy z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej planujemy zorganizowanie uroczystości rocznicowych.

Prosimy wszystkich, którzy posiadają stare zdjęcia, artykuły prasowe lub inne pamiątki dotyczące komunikacji miejskiej w Łomży – szczególnie z lat najwcześniejszych – sześćdziesiątych i siedemdziesiątych o skontaktowanie się z nami i umożliwienie ich wykorzystania w wystawie, którą przygotowujemy.

> Link do publikacji "HISTORIA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W ŁOMŻY"