Dzisiaj jest: 26 Września 2018    |    Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian

Słońce i wiatr pracują dla MPK

minifotoOd początku września na bazie MPK działa instalacja fotowoltaiczna dostarczająca prąd na potrzeby zakładu. Jesteśmy jedną z pierwszych firm komunikacyjnych w Polsce, które zastosowały tego typu rozwiązania. Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na istniejącym budynku myjni. Instalacja o mocy 28,6 kW dostarcza prąd dla całej bazy (budynek administracyjny, warsztat, myjnia, stacja paliw). Jedynie w bardzo pochmurne dni niedobór prądu jest uzupełniany z sieci energetycznej.

Inwestycja w połączeniu z wcześniej zamontowanymi na przystanku autobusowym urządzeniami OZE (panel fotowoltaiczny i turbina wiatrowa) wpisuje się w propagowaną przez nas ideę ekologicznego transportu publicznego.

Miasto Łomża bierze udział w projekcie E-bus, w ramach którego będą kupowane elektryczne autobusy. Zamontowane ogniwa fotowoltaiczne są pierwszym elementem większego systemu wykorzystywanego w przyszłości między innymi do ładowania „elektryków”.

Instalacja będzie również służyć celom badawczym - na bieżąco gromadzone są dane związane z produkcją energii elektrycznej, potrzebne do analizy możliwości efektywnego wykorzystania OZE w komunikacji miejskiej. Prowadzimy rozmowy z łomżyńskimi uczelniami i szkołami technicznymi aby wykorzystać naszą „fotowoltaikę” w dydaktyce - do zajęć z odnawialnych źródeł energii czy jako temat prac dyplomowych.

Myślimy o kolejnych OZE na naszej bazie. Chcielibyśmy zamontować następne panele fotowoltaiczne na planowanej hali garażowej ze stanowiskami do ładowania autobusów i na dachu warsztatu.

Podziękowania

mpay

Rozkłady jazdy

 

rozklady-separator

 MIEJSKI ZAMIEJSKI
 EXCEL miejski-blue zamiejski-green EXCEL
PDF PDF

Projekty unijne

MPK-rabat

MPK-rabat

Bilet przez internet

Partnerzy programu MPK-rabat

Współpracujemy